Pokud zamyslite provozovat mistni vysilani a staci Vam pokryt vesnici nebo cast mestske ctvrti nemusite hnedka stavet vykonna monstra. V nasledujicim popisu uvidite, ze s beznymi elektronkami z rozhlasovych prijimacu muzete sestavit funkcni vysilac.
Jeho koncepce vychazi s osvedcenych radioamaterskych kostrukci 50. let, kdy byly jeste kostrukce pomerne jednoduche a k dosazeni stability se vyuzivalo neobvyklych zapojeni. Oscilator je zde symetricky osazeny dvojitou triodou 6CC31 napajenou stabilizovanym napetim 150V. Toto zapojeni ma tu vyhodu, ze civka ma pouze 2 vyvody a tudiz je velmi jednoduche prepinani rozsahu. Anody triod jsou napajeny pres tlumivky aby bylo dosazeno vetsiho vystupniho napeti.
Napeti oscilatoru postaci pro vybuzeni koncovych tetrod 6L31. Elektronky pracuji ve tride C a predpeti se vytvari pruchodem mrizkoveho proudu na svodovem odporu. Ackoliv jsou mrizky z oscilatoru buzeny v protitaktu, anody jsou spojeny paralelne, tim je dosazeno, ze na spojenych anodach se neobjevi zakladni kmitocet oscilatoru, ale jeho druha harmonicka, na kterou je laden i anodovy okruh. Pouziti 2. harmonicke ma vyhodu v tom, ze pri modulaci neni ovlivnovan kmitocet oscilatoru parazitnimi vazbami.
Modulace je provedena zavedenim modulacniho napeti do anod i stinicich mrizek z modulacniho transformatoru. Vzhledem k malemu vykonu vysilace 10W postaci vykon modulacniho zesilovace 5W a tudiz lze jako modulacniho transformatoru pouzit bezny vystupak z elektronkoveho prijimace. Podminkou je, aby byla v jadru vzduchova mezera, tudiz nelze pouzit vystupni trafo z dvojcinneho zesilovace.
Vazba s antenou je provedena induktivne a vyzaduje dodatecne prizpusobeni pomoci L clanku LC. Dale je potreba venovat pozornost kondenzatoru 500pF v ocilatoru a kondenzatorech 180pF a 1nF v anodovem okruhu koncoveho stupne, jelikoz jsou soucasti rezonancnich obvodu musi se pouzit typy s malym ztratovym cinitelem - napriklad keramicke trubkove.