Vysilac 1500-2700KHz 10W
Pokud mame hotove modulatory a seznamili jsme se s tim, jak fungujou elektronku, muzeme se pustit do stavby vysilace. Predem upozornuji, ze ackoliv se budu snazit dat co nejpodrobnejsi popis meho zarizeni, ktere je funkcni, nikde neni zaruceno, ze druhe stejne zapojene zarizeni bude fungovat se stejnymi hodnotami soucastek. Proto je bezpodminecne nutne mit dostatecnou zasobu soucastek, trpelivosti a pristrojoveho vybaveni - tim myslim osciloskop, umelou zatez a vyhodou je i meric indukcnosti.
Vysilac je postaven na sasi o rozmerech 15x45x30cm, ktere je vyrobeno z al-mg plechu tloustky 1,5mm. Na prednim panelu z duvodu rozmernejsich ovladacich prvku uz nezbylo moc mista pro me oblibene panelove merici pristroje, proto jsem se omezil pouze na jeden pro mereni mrizkoveho a anodoveho proudu. Zato tam mam moc peknou stupnici s prevodem a ladicim kondenzatorem, kterou jsem barbarsky ziskal rozebranim elektronkoveho RC generatoru, kterych jsem tu mel nekolik.
Napajeci zdroj je osazen jednim transformatorem se zhavicimi napetimi a anodovym napetim 2x280V, coz je dost malo, ale nic jineho jsem nemel po ruce. Pokud pouzijete vyssi napeti, napriklad 2x400V, poleze z vysilace asi 20W. Z duvodu maleho napeti na transformatoru jsem se snazil minimalizovat dalsi ubytky. Z tohoto duvodu jsem pouzil neprimozhavenou usmrnovacku, ktera ma mensi vnitrni odpor a filtracni retezec s malou tlumivkou, ktera puvodne slouzila jako predradnik k 9W zarivce. Temito opatrenimi jsem dosahl napajeciho napeti pri plnem zatizeni 300V. Ke stabilizaci napajeciho napeti pro oscilator slouzi dotnavkovy stabilizator, ktery je misto odporu napajen pres zarovku, protoze puvodne zamysleny odpor moc topil a zarovka pekne sviti. Stabilizovane napeti 100V je dale filtrovano RC clenem pro zamezeni lupani pri nestabilite vyboje v doutnavce.
Jako oscilator slouzi spodni cast budici elektronky EL11. Oscilatorova civka je vinuta na keramicke kostre o prumeru 40mm smaltovanym dratem 0,5mm zavit vedle zavitu, delka vinuti je 30mm. Odbocka pro katodu je v 1/4, pro mrizku v 1/2. Napajeni mrizky z odbocky a ne z celeho rezonancniho obvodu zamezi vlivu zmen vnitrnich kapacit elektronky na kmitocet. Odpor 100ohmu v serii s mrizkou zamezuje parazitnim oscilacim. Hodnoty svodoveho odporu mrizky a tlumiciho odporu zapojeneho mezi polovinu vinuti a zem je potreba vyzkouset. Oscilator musi mit stejne napeti v celem ladicim rozsahu a elektronka musi pracovat ve tride B, cili maximalni stridave napeti na katode 10V, na mrizce 20V sp-sp. Jako anoda oscilatoru je pouzita stinici mrizka, ktera musi byt napajena stabilizovanym napetim. Aby byl kmitoce oscilatoru co nejstabilnejsi musi byt jeho kostrukce mechanicky pevna, civka dobre odstinena a v rezonancim okruhu pouzity stabilni keramicke kondenzatory.
Na anodu elektronky EL11 Je pripojen dalsi ladici okruh, ktery budi koncovou elektronku a je naladen na 2. harmonickou oscilatoru, cimz se minimalizuje vliv modulace a ladeni koncoveho stupne na kmitocet oscilatoru. Indukcnost anodove civky musi byt ctvrtinova oproti civce oscilatorove, aby pomoci stejnych kapacit bylo mozno oba 2 okruhy ladit v soubehu a zjednodusit tak obsluhu vysilace. K dokonalemu sladeni slouzi kapacitni trimry a sroubovaci jadro anodove civky. Pro dobrou funkci nasobice je dulezite, aby elektronka jela ve tride B, jak uz jsem se zminoval vyse. Kdyby bylo napeti oscilatoru priliz male a elektronka by zesilovala celou periodu, nevznikly by na anode zadne harmonicke, naopak pri tride C je napeti na katode tak velike, ze se elektronka poradne neotevre a neda pak dostatecnou uroven pro vybuzeni koncoveho stupne. Pokud je nasobic spravne nastaven, tak pri zatizeni koncovou elektronkou dava asi 150V sp-sp.
Z anody EL11 je dale pres RC clen pripojen krystal, ktery lze pomoci prepinace pripojit na mrizku misto LC oscilatoru v pripade, ze je nutne kmitocet stabilizovat krystalem. Elektronka pak funguje jako normalni krystalovy oscilator, jeji anodovy okruh se pak musi vyladit na zakladni harmonickou, jako indikator jeho vyladeni slouzi meric mrizkoveho proudu koncoveho stupne.
Koncovy stupen je osazen elektronkou EL12 a pracuje ve tride C. Potrebne predpeti je ziskavano pruchodem mrizkoveho proudu na seriove kombinaci tlumivky a odporu. Odpor 22 ohmu blokovany kondenzatorem 100nF slouzi jako bocnik pro mereni mrizkoveho proudu, ten by mel byt asi 5mA. Na odporu v katode se zase snima proud prochazejici elektronkou. Modulace je zavadena zaroven do anody a sticini mrizky. Jako modulacni transformator jsem pouzil vystupak z dvojcinneho zesilovace, kde je zapojena jenom pulka puvodniho anodoveho vinuti a preskladany plechy tak, aby tvorily mezeru. Mezera je pomoci nekolika vrstev papiru zvetsena asi na 1mm. Anoda EL12 je napajena pres tlumivku 1mH, ktera je navinuta vysokofrekvencnim lankem na keramicke kostre v nekolika sekcich bud krizove nebo nadivoko, aby jeji vlastni seriova rezonance byla omezena na minimum. Anodovy proud pri plnem vybuzeni a dobrem naladeni je asi 70mA. vyvarujte se odpojeni oscilatoru za provozu, elektronkou pak diky absenci mrizkoveho predpeti tece znacny proud.
Z anody koncoveho stupne pokracuje jiz namodulovany VF signal pres oddelovaci kondenzator na vystupni L clanek, ktery je tvoren kondenzatorem 200pF s vetsimi mezerami. Na kondenzatoru je umisten spinac ovladany vackou, ktery pri otoceni hridele o 180 stupnu pripoji paralelni pevny kondenzator a tim zvysi ladici rozsah. Jako civka L clanku je pouzit variometr jehoz civky jsou spojeny do serie. Tako kombinace umoznuje pohodlne naladeni v celem rozsahu bez jakehokoliv prepinani. Tlumivka 100uH na vystupnim konektoru slouzi pouze pro zkratovani superponovaneho modulacniho napeti v pripade, ze pripojena antena nema stejnosmerny zkrat.